Zarabianie przez Internet
Program partnerski Google AdSense
To jest część poradnika Zarabianie przez Internet.

Program partnerski Google

Nie ma chyba na świecie Internauty, który nie zetnknąłby się z wyszukiwarką Google. Większość nawet będzie w stanie odpowiedzieć co to jest Google - najlepsza wyszukiwarka internetowa. Ale Google to nie tylko wyszukiwarka - to potężna firma zajmująca się coraz szerszą działalnością, głównie w Internecie. Głównym źródłem dochodów Google jest reklama internetowa i w tej braży cała konkurencja została daleko, daleko w tyle. Ważnym elementem strategii Google'a na rynku reklamy jest program partnerski AdSense.

Reklama kontekstowa

Reklamy AdSense są prawie tak popularne jak sam Google, chociaż wielu Internautów może nie zdawać sobie nawet sprawy, że je ogląda. Spotykamy je na bardzo wielu stronach - dużych i małych, firmowych i prywatnych. Często praktycznie zlewają się z treścią strony będąc trudne do zauważania. I po części taka ich rola. Reklamy dopasowują się do strony - jest to tak zwana reklama kontekstowa. Przykładowo jak wstawisz boks reklamowy Google AdSense na swoją stronę o samochodach to prawdopodobnie większość wyświetlanych reklam będzie dotyczyła sprzedaży samochodów lub części zamiennych. I na tym polega siła takiej reklamy. Twoją stronę odwiedzają miłośnicy motoryzacji i reklamy dopasowane są do nich. Większa jest więc szansa, że ktoś zainteresuje się reklamą i w nią kliknie - a Ty na tym zarobisz. Poniżej znajdziesz przykład boksu reklamowego Google AdSense. Widziałeś już takie na stronach, prawda?

Ile i za co można zarobić?

Już wiesz, że zarobić można na kliknięciach w reklamy umieszczane na Twojej stronie internetowej. A ile można zarobić? To zależy - od reklamy. Brak stałej stawki za kliknięcie może wydawać się początkowo nieco dziwny - jakie to zarabianie przez Internet, jak nie wiem ile mi zapłacą? Sprawa, przynajmniej w założeniach, jest prosta. Google dzieli się swoimi zyskami i im więcej zapłaci reklamodawca, tym więcej dostaniesz pieniędzy. A reklamodawcy podczas zamawiania reklam prowadzą rodzaj licytacji - kto da więcej, tego reklamy będą częściej wyświetlane. Skutek tego jest taki, że za kliknięcie możesz dostać kilka groszy, ale możesz też zarobić kilka do kilkunastu złotych.

Oczywiście nie polecałbym tego sposobu zarabiania przez Internet, gdybym nie widział, że zarobić się da i można dostać pieniądze. Poniżej ostatni (w chwili pisania tego tekstu) przelew, który dostałem od Google (fragment wyciągu rachunku z Inteligo). Może nie są to wielkie pieniądze, ale zawsze coś, prawda?

Jak zacząć?

Żeby zacząć zarabiać przez Internet trzeba się zarejestrować w programie. Nie powinieneś mieć z tym specjalnie problemu. Musisz przejść na stronę AdSense (kilkając na poniższy przycisk) i założyć konto wypełniając krótki formularz - na szczęście w języku polskim. Gdy już się zalogujesz na swoje konto pamiętaj, żeby podać numer konta bankowego, na który chcesz dostawać przelewy (inaczej pieniądze będziesz dostawał czekiem wysłanym pocztą) oraz zaznaczyć opcję mówiącą, że nie rozliczasz się z podatków w Stanach zjednoczonych.

Boksy reklamowe już mam, jak jeszcze mogę zarobić?

Google cały czas się rozwija, podobnie jak Internet. Dlatego w AdSense też co jakiś czas pojawiają się nowe możliwości. W tej chwili możesz zarabiać gdy ktoś kliknie np. na baner polecający przeglądarkę Firefox z Google Toolbar i ją zainstaluje. Możesz też polecać Google AdWords. AdWords to druga strona AdSense. Tam właściciele stron wykupują reklamy, które potem pojawiają się w boksach reklamowych Google AdSense. Od ich zakupów możesz mieć dostawać prowizję. Nawet sobie nie zdajesz sprawy jakie pieniądze ludzie wydają na reklamę.

Praktyczne rady

Zarabianie przez Internet
mBank, Google Adsense, Allegro, Zanox
Lubisz gry online? Polecamy puzzle.

(c) Luksoft 2007-2019. Kopiowanie zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.